Dr. Robyn Rowland ile Çanakkale

Dr. Robyn Rowland ile Çanakkale

Çanakkale Savaşı’nı, neden ve sonuçlarını, Çanakkale ruhunu şiirlerine taşıyan Avusturalyalı ünlü şair Dr. Robyn Rowland, lise öğrencilerimizle biraraya geldi.

Çanakkale Gelibolu Savaşı ile ilgili yazdığı İçli Dışlı Bir Savaş (This Intimate War) kitabında yer alan şiirlerini öğrencilerimize okuyan Dr. Rowland, keyifli bir şiir dinletisi sundu. Savaşla ilgili olarak Türkiye’de de büyük araştırmalar yapan ve 40 yıllık birikimini şiirlerine taşıyan Rowland, öğrencilerimizin sorularını özenle yanıtladı. İmzaladığı kitabını okul kütüphanemize hediye eden Dr. Rowland hepimize duygu dolu anlar yaşattı.

Avustralya’da 2006 yılında “Judith Wright Şiir Ödülü” adayları arasına giren Dr. Rowland, 2010’da İrlanda’da Yazma Ruhu Şiir Ödülü’nü kazanmıştır. Robyn Dilden Öteye ve İrlandalı arp sanatçısı Lynn Saoirse ile birlikte Gümüş Ayrılık adlı iki şiir CD’si çıkarmıştır. Portekiz, İrlanda, İngiltere, Amerika Birleşik Devletleri, Yunanistan, Hindistan, Avusturya, Bosna, Sırbistan, Türkiye ve İtalya’da şiirlerini seslendirmiş, bu ülkelerin yanı sıra Kanada, İspanya ve Japonya’da da şiirleri yayımlanmıştır. Melbourne Üniversitesi Kültür ve İletişim Okulu’nda onursal öğretim üyesi olan Robyn Rowland aynı zamanda Geelon Kütüphanesi’nde Şiir ve Söyleşi serilerinin küratörlüğünü ve sunuculuğunu yapmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir